صفحه اصلی > برنامه نویسی : چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم: راهنمایی برای مبتدیان

چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم: راهنمایی برای مبتدیان

چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم

گیت هاب یکی از بزرگترین منابع توسعه دهندگان است و برای توسعه دهندگان وب مشتاق که می خواهند پروژه ها را به صورت آنلاین کشف و به اشتراک بگذارند، ضروری است. چه در حال شروع سفر گیت هاب خود باشید و چه در دنیای گیت مهارت داشته باشید، دانستن نحوه دانلود یک پوشه از گیت هاب یک دانش اجباری است.

اگر به تازگی کار با گیت و گیت هاب را شروع کرده اید، گرفتن کد منبع باز از گیت هاب برای آزمایش یا افزودن به پروژه های خود، راهی عالی برای یادگیری یا توسعه برنامه های کاربردی شماست. شما حتی می توانید مخزن گیت هاب خود را به هاستینگ ترجیحی خود برای استقرار و آزمایش برنامه های خود متصل کنید.

برای انجام این کار، باید اصول اولیه را بیاموزید: انتقال یک فایل از گیت هاب به رایانه خود. و – حدس زدید – برای دستیابی به این هدف، باید نحوه دانلود یک پوشه از گیت هاب را یاد بگیرید. (یا کل مخزن، یک فایل خاص، یا یک نسخه منتشر شده، بسته به نیازهای شما.)

نحوه دانلود یک File از گیت هاب

بنابراین، می‌خواهید یک فایل را از گیت هاب دانلود کنید. با یادگیری نحوه انجام این کار، خود را به روی دنیایی از فرصت‌ها باز می‌کنید. دلایل زیادی وجود دارد که یک توسعه‌دهنده بخواهد از این قابلیت استفاده کند. برخی از محبوب‌ترین موارد استفاده شامل دسترسی به کتابخانه‌های کد یا فریم‌ورک‌ها، همکاری موفقیت‌آمیز روی یک پروژه، یادگیری یا انجام یک مطالعه عمیق در مورد کد و حتی برای اهداف کنترل نسخه است.

به عبارت دیگر، یادگیری نحوه انجام این کار باید یک گام اولیه در سفر شما در گیت هاب باشد.

برای دانلود یک فایل واحد از گیت هاب، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. به صفحه مخزن گیت هاب که حاوی فایل است بروید. اگر یک مخزن عمومی باشد، می‌توانید بدون ورود به سیستم از صفحه بازدید کنید. اگر یک مخزن خصوصی باشد، برای دسترسی به آن باید وارد شوید و مجوزهای لازم را داشته باشید.
  2. از صفحه اصلی مخزن، فایلی را که می‌خواهید دانلود کنید پیدا کنید. این کار را با پیمایش پوشه‌ها یا کلیک کردن روی «رفتن به فایل» در بالای صفحه انجام دهید. این کار لیستی از تمام فایل‌های مخزن را باز می‌کند که می‌توانید آن را جستجو کنید. در تصویر زیر ببینید این در صفحه من چگونه به نظر می‌رسد.
چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم

۳. روی فایلی که می‌خواهید دانلود کنید کلیک کنید. این کار باعث باز شدن فایل در گیت هاب می‌شود.

۴. در صفحه فایل، روی دکمه «Raw» کلیک کنید. این کار باعث نمایش کد خام در مرورگر شما می‌شود.

۵. روی صفحه راست‌کلیک کرده و «ذخیره به عنوان…» را انتخاب کنید، سپس نام فایل را مشخص کرده و محل ذخیره‌سازی آن را روی دستگاه خود انتخاب نمایید.

به خودتان تبریک بگویید! شما با موفقیت یک فایل را از گیت هاب دانلود کردید.

نحوه دانلود یک Repository hc گیت هاب

حالا به سراغ آموزش دانلود یک مخزن یا Repository از گیت هاب می‌روم. اما قبلش اجازه دهید کمی توضیح دهم.

گیت هاب از مخزن‌ها (repository) تشکیل شده است. یک مخزن فضایی برای ذخیره‌سازی، دسترسی، ردیابی و ویرایش تمامی فایل‌های یک پروژه است. درواقع زمانی که در مورد دانلود یک پوشه از گیت هاب صحبت می‌کنم، منظور همان مخزن است.

با دانلود یک مخزن، به امکانات مختلفی دست پیدا می‌کنید. برای مثال، می‌توانید آن را دانلود کرده و در پروژه خود مشارکت کنید، کد را به صورت محلی عیب‌یابی یا تست کنید قبل از اینکه تغییرات را به مخزن برگردانید، و حتی از پروژه‌های متن‌باز برای تقویت یادگیری خودتان استفاده کنید.

این مراحل نحوه دانلود یک مخزن در گیت هاب را به شما نشان می‌دهد:

  1. به صفحه مخزن گیت هاب که می‌خواهید دانلود کنید بروید. اگر یک مخزن عمومی باشد، می‌توانید بدون ورود به سیستم از صفحه بازدید کنید. اگر یک مخزن خصوصی باشد، برای دسترسی به آن باید وارد شوید و مجوزهای لازم را داشته باشید.
  2. در صفحه اصلی مخزن، روی دکمه سبز رنگ «Code» کلیک کنید.
چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم

۳. در منویی که ظاهر می‌شود، روی «Download ZIP» کلیک کنید. کل مخزن به عنوان یک فایل زیپ شده روی دستگاه شما دانلود خواهد شد.

چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم

با این کار، باید بتوانید به صورت محلی فایل را باز کنید. بله، به همین سادگی!

نحوه دانلود یک Release از گیت هاب

اگر با دنیای گیت هاب آشنا باشید، احتمالا قبلا کلمه «نسخه» (release) را شنیده‌اید. مخزن‌ها همچنین ممکن است «نسخه‌هایی» را منتشر کنند که بسته‌های آماده‌ای از پروژه هستند.

معمولا یک «نسخه» به عنوان نسخه‌ی پایدار کد پروژه در نظر گرفته می‌شود. این نسخه معمولا بارها تست شده، بنابراین زمانی که آن را دانلود می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که با کم‌باگ‌ترین نسخه کار می‌کنید.

یکی دیگر از دلایل مهم یادگیری نحوه دانلود یک نسخه از گیت هاب این است که با انجام این کار، می‌توانید به قابلیت‌های خاصی دسترسی پیدا کنید. گاهی اوقات، نسخه‌ها شامل ویژگی‌های خاصی هستند که به غیر از این روش نمی‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

همچنین جنبه سازگاری وجود دارد. شما کنترل می‌کنید که کدام نسخه را دانلود کنید، که این امکان را به شما می‌دهد تا سازگاری پروژه با کد بیس (codebase) از پیش موجود خود را تضمین کنید.

آخرین مورد، و قطعا نه کم‌اهمیت‌ترین، جنبه امنیتی است. اغلب، نسخه‌ها شامل وصله‌های امنیتی یا به‌روزرسانی‌ها خواهند بود.

مراحل زیر نحوه دانلود یک نسخه در گیت هاب را به شما نشان می‌دهند:

۱. به صفحه مخزن گیت هاب که می‌خواهید دانلود کنید بروید. اگر یک مخزن عمومی باشد، می‌توانید بدون ورود به سیستم از صفحه بازدید کنید. اگر یک مخزن خصوصی باشد، برای دسترسی به آن باید وارد شوید و مجوزهای لازم را داشته باشید.

۲. روی «Releases» که در پنل سمت راست قرار دارد کلیک کنید

چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم

۳. به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که نسخه‌ها را از جدیدترین به قدیمی‌ترین فهرست می‌کند. در زیر نسخه‌ای که می‌خواهید دانلود کنید، بخش «Assets» را پیدا کنید. برای دانلود یک فایل روی آن کلیک کنید.

می‌توانید این فایل زیپ شده را روی دستگاه محلی خود باز کنید.

چگونه از گیت هاب GitHub دانلود کنیم

نحوه دانلود چندین فایل از گیت هاب

مورد بعدی در لیست کارها: یادگیری نحوه دانلود چندین فایل از گیت هاب. خب، یک خبر بد دارم: در حال حاضر، مگر اینکه بخواهید کل مخزن یا یک نسخه کامل را دانلود کنید، راهی برای دانلود تعداد زیادی فایل به صورت یکجا از گیت هاب وجود ندارد.

بسته به اینکه به چه تعداد فایل از یک مخزن نیاز دارید، ممکن است دانلود تک تک فایل‌های مورد نیاز، کم‌وقت‌ترین روش باشد. گزینه دیگر شما این است که کل مخزن یا نسخه را دانلود کنید و هر فایل غیرضروری را حذف کنید.

برای تکمیل هر یک از این فرآیندها، مراحل ذکر شده در بالا را دنبال کنید.

دریافت فایل از گیت هاب

هنگام استفاده از گیت هاب موارد زیادی برای یادگیری وجود دارد – این پلتفرم دارای ویژگی‌های بسیار زیادی است، بنابراین برای افراد تازه‌کار ممکن است کمی دلهره‌آور به نظر برسد. با این حال، گیت هاب در ساده و قابل دسترس کردن ابزارهای خود عملکرد فوق العاده‌ای دارد. به عنوان مثال: دانلود یک فایل واحد یا کل مخزن فقط با چند کلیک امکان پذیر است.

حالا که می‌دانید چگونه و چرا ممکن است بخواهید فایل‌ها را دانلود کنید، می‌توانید آزادانه هر آنچه را که گیت هاب ارائه می‌دهد کاوش کنید.

برچسب ها :
پست های مرتبط

چرا باید زبان پایتون بیاموزیم؟

پایتون، یک زبان برنامه‌نویسی همه‌کاره و قدرتمند، به یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها…

اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۳

آیا یادگیری SQL سخت است؟

آیا یادگیری SQL سخت است؟ در زمینه مدیریت و بررسی داده‌ها، زبان…

اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

چند کد کاربردی در CMD که بدردتان میخورد

خط فرمان ویندوز، که به عنوان CMD نیز شناخته می‌شود، ابزاری قدرتمند…

فروردین ۲۸, ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید